Vzor darovací smlouvy: Jak ji správně sepsat krok za krokem
Náležitosti darovací smlouvy podle občanského zákoníku
Když darujete majetek, není to jen tak - je potřeba to udělat správně. Nejdůležitější je, že dar předáváte dobrovolně a bez nároku na odměnu. Představte si třeba situaci, kdy chcete darovat auto svému synovi - musíte to udělat ze svobodné vůle a vše musí být jasně řečeno.
V darovací smlouvě musíte uvést, kdo jste vy jako dárce a kdo je obdarovaný. Je to podobné jako když vyplňujete důležité dokumenty - potřebujete tam mít jméno, datum narození a kde bydlíte. Pokud darujete jako firma, uvedete její název a IČO. Dar musíte popsat tak přesně, aby bylo jasné, o co jde - když darujete třeba notebook, napište jeho značku a výrobní číslo.
Můžete si také stanovit, jak má obdarovaný s darem naložit. Třeba když babička daruje vnoučeti peníze na studium, může přímo ve smlouvě určit, že se musí použít právě na tento účel. Zajímavé je, že si můžete pojistit i situaci, kdy byste se dostali do problémů - lze si vymínit, že v případě nouze dar dostanete zpět.
A co když se obdarovaný zachová nevděčně? I na to zákon myslí. Pokud vám nebo vaší rodině vědomě ublíží, můžete dar požadovat zpět. Je to jako pojistka proti nevděku, kterou je dobré do smlouvy zakomponovat.
U nemovitostí je proces složitější - nestačí jen podepsat papír. Vlastníkem se obdarovaný stává až zápisem do katastru nemovitostí. Proto je fajn si dopředu říct, kdo zaplatí poplatky a kdy se nemovitost fyzicky předá.
Do smlouvy můžete přidat i další věci, třeba jak budete řešit případné problémy. Ale pozor - všechno musí dávat smysl a být podle zákona. Když si nejste jistí, radši zajděte za právníkem, ať vám s tím pomůže. Lepší je všechno udělat správně hned napoprvé, než později řešit problémy.
Identifikace dárce a obdarovaného
Když sepisujete darovací smlouvu, je naprosto klíčové správně uvést údaje o všech zúčastněných. Však to znáte - čím pečlivěji vše připravíte, tím méně starostí budete mít později.
Parametr darovací smlouvy | Základní vzor | Rozšířený vzor |
---|---|---|
Identifikace smluvních stran | Jméno a adresa | Jméno, adresa, datum narození, číslo OP |
Předmět daru | Základní popis | Detailní popis včetně hodnoty |
Forma podpisu | Vlastnoruční | Úředně ověřený |
Počet vyhotovení | 2 exempláře | 3 exempláře |
Právní účinnost | Dnem podpisu | Dnem převzetí daru |
Představte si, že darujete třeba chalupu svému synovi. V takovém případě musíte do smlouvy napsat jeho celé jméno, kdy se narodil a kde přesně bydlí. Možná si říkáte, že je to zbytečné papírování, ale věřte mi - jednou budete rádi za každý správně uvedený detail.
A co když darujete něco firmě nebo od firmy něco dostáváte? To je ještě důležitější být precizní. Název firmy, IČO, kde přesně sídlí a jak je zapsaná v rejstříku - to všechno musí sedět jako hodiny.
Bez správných údajů může být celá smlouva k ničemu. To by byla škoda, že? Zvlášť když darujete něco cenného. Proto si radši dvakrát překontrolujte každý údaj. U firem je nejlepší mrknout do obchodního rejstříku - co kdyby se třeba nedávno přestěhovali?
Někdy za vás nebo druhou stranu jedná někdo jiný - třeba právník nebo jednatel firmy. V takových případech musíte být extra opatrní. Do smlouvy patří údaje o všech - jak o tom, kdo dar skutečně dává nebo dostává, tak o tom, kdo za něj papíruje.
A nezapomeňte na ochranu soukromí. Jasně, některé údaje tam být musí, ale není potřeba vypisovat úplně všechno. Stačí jen to, co je opravdu nutné pro jasnou identifikaci. Přece jen, v dnešní době je ochrana osobních údajů důležitější než kdy dřív.
Přesný popis předmětu daru
Krásný byt v srdci Nového Města, přímo na Václavské 258/14, se může stát vaším novým domovem. Jde o útulnou jednotku č. 2574/12 s celkovou plochou 85,6 m², která se nachází ve třetím patře.
Prostorné místnosti zahrnují vzdušný obývák s kuchyní (32,4 m²), kde si můžete vychutnat ranní kávu s výhledem na jihovýchod. Ložnice (16,8 m²) a dětský pokoj (14,3 m²) poskytují dostatek soukromí pro celou rodinu. Praktické řešení doplňuje vstupní chodba, prostorná koupelna, samostatné WC a šikovná komora. K bytu patří i sklep, kde můžete uskladnit třeba kola nebo zimní výbavu.
Kuchyň je plně vybavená moderními spotřebiči včetně myčky, trouby a sklokeramické desky. V chodbě oceníte vestavěné skříně, které šetří místo a udržují pořádek.
Dům z roku 1934 prošel v roce 2018 kompletní proměnou - má novou fasádu, moderní plastová okna s trojskly a opravenou střechu. Jako vlastník získáte podíl na společných prostorách včetně prádelny, sušárny a kočárkárny.
Vytápění i teplá voda jsou řešeny centrálně, takže se nemusíte o nic starat. Veškeré rozvody jsou v perfektním stavu. V obytných místnostech najdete kvalitní laminátové podlahy, v koupelně a chodbě pak praktickou dlažbu.
Velkou výhodou je vlastní parkovací místo v podzemní garáži, což je v centru Prahy k nezaplacení. Byt je připravený k okamžitému nastěhování, bez jakýchkoliv právních závad či omezení.
Prohlášení o vlastnictví a převodu daru
Tímto prohlašuji jako výlučný vlastník darovaného majetku, že k němu mám všechna práva bez jakýchkoliv omezení. Můžete si být jistí, že majetek není zatížený dluhy, nikdo si na něj nedělá nárok a nevedou se o něj žádné soudní tahanice.
Dar předávám zcela dobrovolně a bez očekávání jakékoliv protislužby. Není to rozhodnutí pod tlakem nebo v nouzi - prostě chci tento majetek darovat z vlastního přesvědčení.
Vy jako obdarovaný získáváte dar do svého výlučného vlastnictví. S tím samozřejmě přichází i odpovědnost za jeho údržbu a provoz. Je to podobné, jako když dostanete auto - musíte počítat s tím, že budete platit pojištění a servis.
Seznámil jsem vás se vším podstatným o darovaném majetku. Nic jsem nezatajil, žádné překvapení vás nečeká. Berete ho takový, jaký je - se všemi jeho přednostmi i případnými nedostatky.
Kdyby se náhodou ukázalo, že něco z toho, co jsem uvedl, není pravda, máte právo od smlouvy odstoupit. V takovém případě bych vám samozřejmě musel nahradit vzniklou škodu.
Všechny výdaje spojené s převodem - ať už jde o poplatky na úřadech nebo u notáře - to beru na sebe. Pomohu vám také se všemi potřebnými dokumenty a formalitami, aby převod proběhl hladce a bez komplikací.
Toto prohlášení je závazné a platí společně s darovací smlouvou. Vše, co je zde napsáno, odpovídá skutečnosti a vyjadřuje naši společnou vůli bez jakéhokoliv nátlaku nebo nedorozumění.
Termín předání daru
Jak předat dar správně a bez komplikací? Je to jednodušší, než si myslíte. Nejdůležitější je přesně domluvený termín předání, který musí sedět oběma stranám. Není to jako když kamarádovi předáváte dárek k narozeninám - tady je potřeba všechno mít černé na bílém.
Představte si, že darujete třeba starožitný nábytek po babičce. Jasně se domluvíte, kdy a kde si ho obdarovaný převezme. Může to být u vás doma nebo klidně někde jinde, hlavně to musí být předem dohodnuté. Když darujete nemovitost, je to trochu složitější - předání proběhne současně s podpisem smlouvy a návrhem na katastr.
Co když do toho něco vleze? Třeba se vám porouchá auto, kterým jste chtěli dar převézt. V takovém případě je potřeba dát druhé straně hned vědět a najít jiný termín. Když se předání protáhne o víc než měsíc vaší vinou, může obdarovaný od smlouvy odstoupit.
Při předání sepíšete jednoduchý protokol - něco jako potvrzení o tom, v jakém stavu dar je. Žádná věda, prostě popíšete, jestli není někde škrábanec nebo jiná vada. U peněžního daru je to ještě jednodušší - stačí, když částka dorazí na účet.
Dar musí být v rozumném stavu, odpovídajícím jeho stáří a používání. Když třeba darujete starší notebook, může mít běžné známky používání, ale měl by normálně fungovat. Kdyby byl ve špatném stavu, může ho obdarovaný odmítnout.
U speciálních darů, třeba křehkých nebo nadrozměrných věcí, musíte předem říct, jak s nimi zacházet. Většinou platíte i dopravu a další výdaje vy jako dárce. U nemovitostí to platí i pro poplatky na katastru a u notáře, pokud se nedomluvíte jinak.
Práva a povinnosti smluvních stran
Když někomu něco darujete, je to vždycky dobrovolný a nezištný krok. Ten, kdo dar dostává, ho přijímá takový, jaký v danou chvíli je - se všemi jeho přednostmi i případnými nedostatky. Je přitom důležité vědět, že dárce musí být skutečným vlastníkem toho, co daruje, a věc nesmí být zatížená žádnými právy jiných lidí.
Předání daru by mělo proběhnout hned při podpisu smlouvy, nebo se můžete domluvit na jiném termínu. Samozřejmě je potřeba předat i všechny důležité papíry a dokumenty, které k daru patří. Dárce by měl pomoct s převodem vlastnictví a zařídit všechno potřebné.
Ten, kdo dar dostane, s ním může nakládat podle svého - je to přece jeho majetek. Když se ale ukáže, že dar má nějaké skryté vady, o kterých dárce nevěděl a ani vědět nemohl, nemůže za ně nést odpovědnost. Proto je lepší si dar pořádně prohlédnout hned při převzetí a případné vady hned oznámit.
Může se stát, že dárce bude chtít dar vrátit zpátky. To ale může požadovat jen ve výjimečných případech - třeba když se k němu obdarovaný chová opravdu ošklivě nebo když se dárce dostane do velké nouze. V takovém případě se dar buď vrátí, nebo se vyplatí jeho hodnota v penězích.
Obě strany by spolu měly dobře komunikovat a dát si vědět o všem důležitém, co by mohlo mít vliv na darování. Když se změní třeba telefonní číslo nebo adresa, je potřeba to hned oznámit. A samozřejmě se očekává, že se všichni budou chovat slušně a podle zákona.
Náklady spojené s převodem daru, včetně daní, obvykle platí ten, kdo dar dostává. Je důležité myslet na to, že z přijatého daru se možná budou muset zaplatit daně podle platných zákonů.
Odstoupení od darovací smlouvy
Jak se bránit, když darování nevyjde podle představ? Pojďme si to vysvětlit jednoduše a prakticky.
Darovali jste něco a teď toho litujete? Máte několik možností, jak dar vzít zpět. Není to nic neobvyklého - život přináší různé situace, které při darování nikdo nepředvídal.
Představte si, že jste někomu darovali chatu a ten člověk se k vám následně začne chovat ošklivě nebo pomlouvá vaši rodinu. V takovém případě máte právo dar odvolat. Zákon totiž chrání dárce před hrubým porušením dobrých mravů ze strany obdarovaného.
Život někdy přináší i finanční tíseň. Darovali jste například větší částku peněz a pak přišli o práci? Pokud se ocitnete v nouzi a nemáte ani na základní životní potřeby, můžete požádat o vrácení daru. Obdarovaný má pak dvě možnosti - buď dar vrátí, nebo vám bude přispívat na živobytí.
Co když se z obdarovaného vyklube nevděčník? Třeba jste někomu darovali auto a on o vás pak šíří pomluvy nebo vám úmyslně škodí. I tady zákon stojí na vaší straně. Pamatujte ale, že na odvolání daru máte jen jeden rok od chvíle, kdy k nevděku došlo.
Veškeré odstoupení musí být písemné a řádně doručené druhé straně. U nemovitostí je potřeba změnu zapsat i do katastru. A nezapomeňte - pokud jste z daru platili daň, můžete při jeho vrácení žádat o její vrácení.
Proto je lepší myslet dopředu a do darovací smlouvy jasně napsat, za jakých podmínek lze dar vrátit. Ušetříte si tím spoustu starostí a možná i narušených vztahů.
Darování je nejčistší forma lásky, neboť dárce nedostává nic na oplátku, jen radost z obdarování druhého.
Ludmila Procházková
Smluvní strany výslovně prohlašují, že si tuto darovací smlouvu před jejím podpisem řádně přečetly, že byla uzavřena po vzájemném projednání podle jejich pravé a svobodné vůle, určitě, vážně a srozumitelně, nikoli v tísni za nápadně nevýhodných podmínek. Smluvní strany potvrzují autentičnost této smlouvy svými vlastnoručními podpisy.
Dárce i obdarovaný shodně prohlašují, že jsou plně způsobilí k právním úkonům a nejsou si vědomi žádných okolností, které by jim bránily v uzavření této darovací smlouvy. Současně prohlašují, že se seznámili s právním i faktickým stavem předmětu daru a v tomto stavu jej dárce odevzdává a obdarovaný přijímá.
Tato smlouva je vyhotovena ve dvou stejnopisech s platností originálu, přičemž každá ze smluvních stran obdrží po jednom vyhotovení. Jakékoliv změny či doplňky této smlouvy lze činit pouze formou písemných číslovaných dodatků podepsaných oběma smluvními stranami.
Smluvní strany berou na vědomí, že tato smlouva může podléhat povinnosti uveřejnění v registru smluv podle zákona č. 340/2015 Sb., o zvláštních podmínkách účinnosti některých smluv, uveřejňování těchto smluv a o registru smluv, v platném znění. V takovém případě se smluvní strany dohodly, že uveřejnění smlouvy zajistí obdarovaný.
Právní vztahy touto smlouvou výslovně neupravené se řídí příslušnými ustanoveními občanského zákoníku a souvisejícími právními předpisy České republiky. Případné spory vzniklé z této smlouvy budou řešeny především vzájemnou dohodou smluvních stran. Nedojde-li k dohodě, budou spory řešeny příslušným soudem České republiky.
Smluvní strany prohlašují, že skutečnosti uvedené v této smlouvě nepovažují za obchodní tajemství a udělují svolení k jejich užití a zveřejnění bez stanovení jakýchkoliv dalších podmínek. Dárce souhlasí se zpracováním svých osobních údajů obdarovaným v souvislosti s uzavřením a plněním této smlouvy.
Tato smlouva nabývá platnosti a účinnosti dnem jejího podpisu oběma smluvními stranami, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak. V případě, že tato smlouva podléhá povinnosti uveřejnění v registru smluv, nabývá účinnosti dnem uveřejnění.
Na důkaz souhlasu s obsahem této smlouvy připojují smluvní strany své vlastnoruční podpisy. Místo a datum podpisu smlouvy jsou uvedeny u podpisových doložek smluvních stran.
V _____________ dne _____________
Dárce: _________________________
(úředně ověřený podpis)
V _____________ dne _____________
Obdarovaný: _________________________
(úředně ověřený podpis)
Ověření podpisů u notáře
Při uzavírání darovací smlouvy je často diskutovanou otázkou, zda je nutné nechat podpisy účastníků úředně ověřit. Ověření podpisů není ze zákona povinné, nicméně v určitých případech je více než doporučené. Zejména pokud se jedná o dar větší hodnoty nebo nemovitost, je ověření podpisů u notáře prakticky nezbytností. Notářské ověření podpisu, odborně nazývané legalizace, poskytuje právní jistotu oběma stranám a předchází případným budoucím sporům o pravost dokumentu.
Proces ověření podpisu u notáře je poměrně jednoduchý. Účastníci smlouvy se musí osobně dostavit do notářské kanceláře s platným průkazem totožnosti (občanský průkaz nebo cestovní pas). Notář ověří jejich totožnost a následně sleduje, jak podepisují darovací smlouvu přímo před ním. Alternativně mohou účastníci přinést již podepsanou smlouvu a před notářem pouze uznat podpis za vlastní. V obou případech notář připojí na dokument ověřovací doložku, která obsahuje jména účastníků, způsob zjištění jejich totožnosti, potvrzení, že osoby listinu před notářem vlastnoručně podepsaly nebo podpis uznaly za vlastní, a další zákonem stanovené náležitosti.
Cena za ověření jednoho podpisu se pohybuje okolo 30 Kč, přičemž každý podpis se ověřuje zvlášť. Kromě notáře mohou podpisy ověřit také pracovníci Czech POINTu na poště či obecním úřadě, kde je cena obdobná. Je důležité si uvědomit, že ověření podpisu není totéž co ověření obsahu listiny. Notář svým ověřením pouze potvrzuje, že daná osoba dokument skutečně podepsala, nikoliv že je obsah smlouvy právně v pořádku.
V případě darování nemovitosti je ověření podpisů na darovací smlouvě prakticky nutností, protože katastrální úřad vyžaduje pro zápis změny vlastnického práva úředně ověřené podpisy. Bez tohoto ověření by nebylo možné provést změnu v katastru nemovitostí. Stejně tak při darování motorového vozidla je vhodné nechat podpisy ověřit, aby se předešlo případným komplikacím při přepisu vozidla na registru vozidel.
Někteří dárci a obdarovaní považují ověření podpisů za zbytečnou formalitu a dodatečný výdaj, zejména pokud se jedná o dar menší hodnoty mezi příbuznými. Je však třeba mít na paměti, že právě u darů mezi příbuznými často dochází ke sporům, například při dědickém řízení, kdy ostatní dědicové zpochybňují pravost dřívějšího darování. V takových případech může úředně ověřený podpis na darovací smlouvě ušetřit mnoho času, peněz a nepříjemností. Proto je lepší investovat do ověření podpisů preventivně, než později řešit nákladné právní spory.
Daňové povinnosti při darování
Daňové povinnosti spojené s darováním majetku jsou důležitou součástí celého procesu darování. Od roku 2014 je darování upraveno v rámci daně z příjmů, nikoliv jako samostatná daň darovací, jak tomu bylo v minulosti. Při darování je potřeba rozlišovat mezi několika situacemi, které mohou nastat, a to především z pohledu vztahu mezi dárcem a obdarovaným.
V případě darování mezi příbuznými v přímé linii a manžely je situace nejpříznivější, jelikož takové dary jsou od daně z příjmů zcela osvobozeny. Toto osvobození se vztahuje na rodiče, prarodiče, děti, vnoučata a také na manžele navzájem. Není přitom rozhodující hodnota daru, osvobození platí pro jakoukoliv částku či hodnotu darovaného majetku.
Složitější situace nastává při darování mezi ostatními příbuznými nebo cizími osobami. V těchto případech je nutné dar přiznat v daňovém přiznání k dani z příjmů, přičemž hodnota daru se započítává do základu daně v běžném zdaňovacím období. Výjimku tvoří příležitostné dary do hodnoty 15 000 Kč, které jsou od daně osvobozeny.
Specifická pravidla platí pro darování nemovitostí. Kromě daňových povinností je zde nutné počítat i s poplatkem za vklad do katastru nemovitostí, který v současnosti činí 2 000 Kč. Při darování nemovitosti je nezbytné sepsat darovací smlouvu písemně s úředně ověřenými podpisy, což představuje další náklad v procesu darování.
V případě darování právnickým osobám je situace odlišná. Firmy musí přijaté dary zahrnout do svých zdanitelných příjmů, mohou však využít možnosti snížení základu daně prostřednictvím poskytnutých darů. Odpočet darů od základu daně je možný až do výše 10 % základu daně u právnických osob.
Důležité je také zmínit povinnost podání daňového přiznání. Pokud hodnota daru přesáhne částku 5 000 000 Kč, vzniká povinnost tuto skutečnost oznámit správci daně prostřednictvím zvláštního formuláře. Tato oznamovací povinnost se vztahuje na jednotlivý dar i na součet všech darů od jednoho dárce v průběhu kalendářního roku.
Pro správné splnění všech daňových povinností je vhodné vést přesnou evidenci darů, uchovávat darovací smlouvy a další související dokumentaci. V případě nejasností je doporučeno konzultovat situaci s daňovým poradcem, který může pomoci s optimalizací daňových dopadů darování a zajistit správné splnění všech zákonných povinností. Nedodržení daňových povinností může vést k dodatečnému vyměření daně včetně penále a úroků z prodlení.
Publikováno: 27. 04. 2025
Kategorie: právo