Kdo platí poplatek za vklad do katastru? Odpověď vás možná překvapí!

Kdo Platí Poplatek Za Vklad Do Katastru

Vklad do katastru nemovitostí

Vklad do katastru nemovitostí je úkon, kterým se zapisují práva k nemovitostem, a podává se na příslušný katastrální úřad. S tímto úkonem je spojena povinnost uhradit správní poplatek. Kdo tedy platí poplatek za vklad do katastru? Odpověď je jednoduchá: poplatek hradí navrhovatel vkladu. V praxi to znamená, že pokud chcete například zapsat své vlastnictví k domu, budete muset uhradit poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Osobou povinnou k úhradě poplatku je tedy zpravidla ten, kdo má z vkladu prospěch. Výše poplatku se liší v závislosti na typu vkladu. Informace o aktuální výši poplatků lze nalézt na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního.

Poplatek za vklad

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí je administrativa spojená se zápisem změn do katastru. Jeho výše se liší v závislosti na typu vkladu. Otázka, kdo platí poplatek za vklad do katastru, je častým tématem. Zákon o správních poplatcích jasně říká, že poplatek za vklad do katastru nemovitostí hradí navrhovatel vkladu. V praxi to znamená, že pokud prodáváte nemovitost, platíte poplatek vy, jakožto prodávající. Naopak, pokud nemovitost kupujete, poplatek hradí kupující. Je důležité si uvědomit, že povinnost zaplatit poplatek má osoba uvedená v návrhu na vklad, bez ohledu na to, kdo ve skutečnosti vklad inicioval. V případě, že je v návrhu na vklad uvedeno více osob, jsou povinny poplatek uhradit společně a nerozdílně. To znamená, že katastrální úřad může požadovat úhradu celého poplatku po kterékoli z těchto osob.

Povinnost úhrady poplatku

Povinnost úhrady poplatku za vklad do katastru nemovitostí se řídí zákonem č. 357/1992 Sb., o katastru nemovitostí, ve znění pozdějších předpisů. Obecně platí, že poplatek hradí navrhovatel vkladu. Navrhovatelem je zpravidla osoba, v jejíž prospěch má být vklad proveden, typicky tedy kupující nemovitosti. V některých případech může být navrhovatelem i jiná osoba, například dědic v dědickém řízení. Výše poplatku se liší v závislosti na typu vkladu. Pro nejběžnější vklady, jako je vklad vlastnického práva k bytu nebo domu, činí poplatek 2 000 Kč. Poplatek je splatný do 30 dnů ode dne doručení výzvy katastrálního úřadu. V případě prodlení s úhradou poplatku může katastrální úřad řízení o povolení vkladu zastavit.

Navrhovatel vkladu je osoba, která podává návrh na vklad do katastru nemovitostí. Může to být například prodávající, kupující, dědic, nebo jiná osoba, která má k provedení vkladu právní zájem. Navrhovatel vkladu je zpravidla i osobou, která je povinna zaplatit poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Výše poplatku se liší v závislosti na typu vkladu. Poplatek za vklad vlastnického práva je stanoven pevnou částkou, zatímco poplatek za vklad zástavního práva se odvíjí od výše zajištěné pohledávky. V některých případech může být povinnost k úhradě poplatku za vklad do katastru nemovitostí stanovena i jinak, například na základě smlouvy.

Výjimky z povinnosti

Ačkoliv se obecně platí poplatek za vklad do katastru nemovitostí, existují i výjimky. Od poplatku jsou osvobozeny například osoby žádající o vklad na základě rozhodnutí soudu, pokud jim v řízení byla přiznána náhrada nákladů řízení. Dále se poplatek neplatí v případě návrhu na vklad věcného břemene zřízeného ve prospěch státu, kraje, obce nebo jiné územní samosprávné celky. Osvobození od poplatku se vztahuje i na případy, kdy je vklad do katastru prováděn na základě zákona, například v souvislosti s dědickým řízením. Je důležité si uvědomit, že povinnost zaplatit poplatek se vztahuje na osobu, která návrh na vklad podává. Tím pádem, pokud je návrh podáván například advokátem na základě plné moci, je poplatek povinen uhradit klient, nikoliv advokát. V případě pochybností je vždy vhodné obrátit se na příslušný katastrální úřad a informovat se o konkrétních podmínkách a případných výjimkách z povinnosti platit poplatek.

Smlouva o úhradě

Smlouva o úhradě může upravovat, kdo hradí poplatek za vklad do katastru nemovitostí. Poplatek za vklad do katastru nemovitostí standardně hradí navrhovatel, kterým je obvykle nabyvatel nemovitosti. Nicméně, smluvní strany se mohou dohodnout i jinak. V takovém případě je nutné tuto dohodu o úhradě poplatku za vklad do katastru nemovitostí písemně upravit ve smlouvě o úhradě. Tato smlouva by měla jasně specifikovat, kdo je osobou povinnou zaplatit poplatek a za jakých podmínek. Vzor takové smlouvy lze nalézt na internetu nebo je možné se obrátit na odborníka, například advokáta, který pomůže s formulací a sepsáním smlouvy. Je důležité si uvědomit, že i přes existenci smlouvy o úhradě, katastrální úřad vymáhá poplatek vždy po navrhovateli. Teprve poté, co navrhovatel poplatek uhradí, může se v případě sporu domáhat náhrady od osoby, která se k úhradě zavázala ve smlouvě o úhradě.

Nesplacený poplatek

V případě, že poplatek za vklad do katastru nebyl uhrazen, návrh na vklad se zamítne. Katastrální úřad vyzve žadatele k uhrazení poplatku a stanoví mu lhůtu, do kdy tak musí učinit. Pokud žadatel poplatek ve stanovené lhůtě neuhradí, návrh na vklad se zamítne a katastr nemovitostí nebude v této věci dále pokračovat. Je důležité si uvědomit, že povinnost zaplatit poplatek za vklad do katastru má vždy navrhovatel, kterým je obvykle osoba nabývající nemovitost. To platí i v případě, že se strany v kupní smlouvě dohodly jinak. Katastrální úřad nerozhoduje o tom, kdo je povinen poplatek zaplatit, a bude vždy vymáhat jeho úhradu po navrhovateli. Vlastnické právo k nemovitosti tak kupujícímu nevznikne, dokud není poplatek za vklad do katastru uhrazen.

kdo platí poplatek za vklad do katastru

Důsledky nezaplacení

Nezaplacení poplatku za vklad do katastru nemovitostí má samozřejmě své následky. Katastrální úřad vaši žádost o zápis do katastru nemovitostí jednoduše zamítne, pokud k ní nebude přiložen doklad o zaplacení příslušného poplatku. To znamená, že se váš majetek nestane oficiálně vaším, dokud poplatek neuhradíte.

A kdo je vlastně povinen tento poplatek zaplatit? Zákon hovoří jasně: poplatek za vklad do katastru nemovitostí hradí navrhovatel. To znamená, že pokud kupujete byt, platíte vy. Pokud vám rodiče darují pozemek, platíte vy. Vždy je důležité si to ujasnit předem a vyhnout se tak zbytečným nedorozuměním a komplikacím.

Záloha na úhradu

Záloha na úhradu správního poplatku za vklad do katastru nemovitostí je částka, kterou je nutné uhradit předem, ještě před samotným provedením vkladu. Tato záloha slouží katastrálnímu úřadu jako jistota, že poplatek za provedení vkladu bude uhrazen. Poplatek za vklad do katastru nemovitostí je splatný od osoby, která návrh na vklad podává. V praxi to znamená, že pokud prodáváte byt a kupující na sebe žádá o vklad vlastnického práva do katastru nemovitostí, poplatek za tento vklad hradí kupující. Výše zálohy na úhradu správního poplatku se liší v závislosti na typu vkladu. Informace o výši poplatku vám poskytne příslušný katastrální úřad, případně je naleznete na webových stránkách Českého úřadu zeměměřického a katastrálního. V případě, že je záloha na úhradu správního poplatku vyšší než skutečně vyměřený poplatek, katastrální úřad vám rozdíl vrátí. Naopak, pokud je záloha nižší, budete vyzváni k doplacení.

Situace Kdo platí poplatek za vklad do katastru
Kupní smlouva na nemovitost Kupující
Darovací smlouva na nemovitost Obdarovaný

Vrácení poplatku

V určitých případech je možné požádat o vrácení poplatku za vklad do katastru nemovitostí. Žádost o vrácení poplatku se podává na příslušný katastrální úřad. Důležité je podat žádost včas, a to do 3 let ode dne, kdy poplatek byl zaplacen. Vrácení poplatku se vztahuje na případy, kdy byl vklad do katastru nemovitostí proveden neoprávněně, nebo pokud byl poplatek zaplacen v nesprávné výši. Pro úspěšné vrácení poplatku je nutné prokázat důvod, proč by měl být poplatek vrácen. K žádosti je proto nutné přiložit relevantní dokumenty, například doklady o zaplacení poplatku, rozhodnutí katastrálního úřadu či jiné dokumenty prokazující důvod pro vrácení poplatku.

Způsoby platby poplatku

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí hradí zpravidla navrhovatel, kterým je obvykle nabyvatel nemovitosti. Zákon však v některých případech stanoví výjimky, kdy je poplatek povinen uhradit někdo jiný. Například v případě darování nemovitosti je poplatníkem darovací daně obdarovaný, avšak poplatek za vklad do katastru nemovitostí hradí i v tomto případě navrhovatel, tedy darující.

Způsob platby poplatku se liší v závislosti na tom, zda je návrh na vklad podáván elektronicky, nebo v listinné podobě. V případě elektronického podání se poplatek hradí online, a to buď prostřednictvím platební brány, nebo z datové schránky. Pokud je návrh na vklad podáván v listinné podobě, je možné poplatek uhradit kolkovými známkami, které se nalepí na podání, nebo bezhotovostním převodem na účet katastrálního úřadu. Důležité je mít na paměti, že platba poplatku je jednou z podmínek pro provedení vkladu do katastru nemovitostí. Dokud není poplatek uhrazen, katastrální úřad ve věci nejedná a vklad neprovede.

Poplatek za vklad do katastru nemovitostí hradí navonavatel, tedy ten, v jehož prospěch se vklad do katastru provádí.

Bořivoj Svoboda

Lhůta pro úhradu poplatku

Lhůta pro úhradu poplatku za vklad do katastru nemovitostí je 30 dnů ode dne doručení výzvy katastrálního úřadu. Výzvu k úhradě poplatku obdrží osoba, která je povinna poplatek zaplatit. Touto osobou je zpravidla navrhovatel vkladu, pokud zvláštní právní předpis nestanoví jinak. V případě, že je vkladem do katastru nemovitostí dotčeno více osob, například u kupní smlouvy, je poplatek povinen uhradit každý z účastníků vkladu. V praxi to znamená, že pokud katastrální úřad obdrží návrh na vklad do katastru nemovitostí, například kupní smlouvy, zašle výzvu k úhradě poplatku jak prodávajícímu, tak i kupujícímu. Každý z nich je poté povinen uhradit poplatek ve výši stanovené zákonem.

kdo platí poplatek za vklad do katastru

Publikováno: 25. 11. 2024

Kategorie: domov